Logotyp Bovi Vet Service

Nogi to podstawa


  • Profilaktyka związana z utrzymaniem w dobrej kondycji i zdrowotności nóg jest jednym z podstawowych wyzwań profilaktyki stosowanej na fermach krów. Wynika to z bardzo prostej zależności : krowa gdy nie chodzi to nie je- nie je to nie daje mleka/nie przyrasta na wadze- staje się nieopłacalna. Proste.

  • Na nogi powinno zwracać sie uwagę już na etapie wyboru byka do rozrodu. Selekcja byków pod tym kontem i stosowanie tylko byków poprawiających w znaczący sposób ten parametr daje bardzo dobre rezultaty ( choć na efekty trzeba poczekać ).

  • Korekcja racic. Powinno się ją wykonywać co najmniej dwa razy do roku. Przy wyborze ekipy do korekcji powinniśmy się kierować ich doświadczeniem i renomom gdyż błędy tutaj popełnione będą się nam długo odbijały czkawką.

  • Korekcję racic można przeprowadzić ręcznie ( noże ) lub za pomocą kątówki i specjalnych tarcz. Każda ztych metod ma swoje plusy i minusy choć obydwie (pod warunkiem że ktoś wie jak sie nimi posługiwać) dają zadawalające efekty.

  • Kąpiele profilaktyczne/lecznicze. Tu mamy do dyspozycji wiele preparatów komercyjnych , które mozna używać w formie suchej dezynfekcji , choć w naszym kraju częściej można spotkać preparaty do stosowania w formie kąpieli.

  • Najczęściej zastosowanie znajdują jednak środki przemysłowe jak formalina , która ma za zadanie dezynfekować racice i szparę międzyracicową oraz siarczan miedzi , który oprócz działania dezynfekującego również utwardza racice.